День Пам’яті Жертв Політичних Репресій
Молитовно Вшановано в Духовному Осередку УПЦ США
17 травня в 5-ту Неділю після Пасхи, в Неділю про Самарянку, на світському календарі відзначався День Пам’яті Жертв Політичних Репресій. Пам’ять усіх жертв у цей день молитовно згадали і серед Української Православної Церкви США, зокрема під час божественної літургії у духовному осередку УПЦ США в Церкві-Пам’ятнику Святого Андрія Першозванного, яку очолив ієрарх Церкви Високопреосвященнійший Архиєпископ Даниїл, запис якої ви маєте нагоду переглянути на сторінці УПЦ США у Фейсбук.
Під час літургії, перед заупокійною єктенією, Високопреосвященнійший Архиєпископ Даниїл звернувся до всіх людей згадавши про всі ті страшні події які відбувалися в Україні та світі за час правління більшовицько-комуністичного режиму. Владика сказав, що кількість жертв політичних репресій в Україні не піддається підрахунку, адже це - неймовірні цифри. Деякі фахівці вважають, що за період від початку 20-х і до кінця 80-х років ХХ століття, тобто за час правління більшовицько-комуністичного режиму, зокрема в Україні було заарештовано майже півтора мільйона осіб (із них понад 50% українці). Величезну кількість із них було розстріляно, всі інші пройшли тюрми, заслання, вислання (майже 3 мільйони українців), каторгу, табори, примусово побували в психіатричних закладах.
Терор і репресії вразили майже всі верстви українського населення: науковців, політиків, військових, священиків, представників культури, селянство. Особливо тяжкою і болісною спадщиною минулого стали масові репресії, які чинились сталінським режимом та його прибічниками в Україні у 30-х роках. Приміром, в Україні в 1937–1938 роках було засуджено 198918 осіб, з яких близько двох третин – до розстрілу. Решту було відправлено до в`язниць та таборів.
Впродовж десятків років радянська влада ретельно приховувала сліди своїх злочинів: на місцях поховань зводилися режимні об’єкти КДБ, землю заливали бетоном, місцевість розрівнювали бульдозерами й висаджували дерева.
У своєму зверненні, єпископ також згадав про один із трагічних символів тієї доби, яким є київська Биківня – у Биківнянському лісі знаходиться найбільше в Україні місце поховання жертв масових політичних репресій. Тут був об’єкт спеціального призначення НКВС, де у кінці 30-х – в 40-х роках відбувалися масові захоронення розстріляних та закатованих. Однією з найкривавіших стала ніч у Києві 19 травня 1938 року, коли у в’язницях НКВС було розстріляно 563 людини. Трагедія Биківні стоїть в одному ряді із такими злочинами як Аушвіц, Бухенвальд, Дахау, Бабин Яр та Катинський розстріл. На сьогодні вже встановлено імена понад 19 тисяч розстріляних громадян з Биківнянського поховання жертв сталінських репресій.
Після цих слів Архиєпископ Даниїл закликав всіх пом’янути та вшанувати пам’ять всіх тих людей які стали жертвами комуністичного режиму: “Сьогодні під час літургії ми молитовно єднаємося із мільйонами українців по цілому світі у молитовному вшануванні жертв репресій тоталітарного режиму Союзу Радянських Соціалістичних Республік” – сказав Владика Даниїл. По закінченні літургії, в пам'ять усіх жертв у храмі тричі пролунав тропар Пасхи «Христос Воскрес».
Нехай гасло «Ніколи Знову» не залишить нікого з нас байдужими до Вічної Пам’яті усіх Жертв Політичних Репресій, і з Божого Благословення пробудить у кожному з нас справжню християнську любов, яка й не дозволить більше такому трапитись.
Вічна Пам’ять Усім Жертвам Політичних Репресій.
Христос Воскрес!
Автор: іподиякон Микола Зомчак
| ![]() |
|